how much does a restaurant meal cost in iceland

Bottle of Beer - 5- 6 pounds . Many visitors say gas is expensive in Iceland, however, the prices are not very different from those in the UK. The hostel at Stórholt, Akureyri is my absolute favorite place to stay outside of the capital. Krónan and Hagkaup offer a good choice of high-quality products but they are also more expensive than Bónus. There are certainly more of the kind of room which commands a higher price in Reykjavík than there used to be. My wife and I are planning our 7 day Iceland trip in a months time and your site is so helpful in putting our worries to rest. © Copyright 2020 The Thought Card | All Rights Reserved, City Stories: The Four City East Coast Road Trip Guide, Jenny Life: Life Insurance Coverage Cost Savings & Benefits, Things to Know About Iceland Grocery Stores, How To Save For Your Dream Wedding With A Wedding Savings Account, Get Compensated For Flight Delays and Cancellations in Europe With Click2Refund, 3 Ways To Experience Niagara Falls Up Close, Introducing The Thought Card Membership For Financially Savvy Travelers, Beer or wine (at bar): 1,160 ISK ($11 USD), Croissant and cheese: 600 ISK or $5.63 USD. Although in areas where the demand is very high and only a few accommodation options, prices can be pushed up. (tweet this)While there are several ways to price your menu such as charging three times the cost of what you pay for food and supplies or trying to be just a bit lower than your com… Thanks Paige! The shoulder seasons of March / April and September / October can often offer some bargain prices. Save. This is largely due to the numerous newly-built hotels that offer accommodation in the luxury range. There's a … Consumer Prices in Iceland are 22.72% higher than in Australia (without rent) Rent Prices in Iceland are 19.00% higher than in Australia: Restaurant Prices in Iceland are 45.18% higher than in Australia: Groceries Prices in Iceland are 16.04% higher than in Australia: Local Purchasing Power in Iceland is 27.90% lower than in Australia Locals use plastic for even small purchases. On 1st July 2019 a twin room would cost: ISK: 11.610 – 12.900EUR: 82.05 – 91.17USD: 92 – 102. We were just talking about this debating the cost of food in Iceland! I have just returned from a week in Iceland and food is expensive. The items that the basic rental fees will cover varies from company to company, so this is something you should check up on too. 500 ml of beer will set you back between 900 and 1.500 ISK with prices of 1.000 to 1.200 ISK being typical. And for even more helpful resources to plan your trip to Iceland, grab a copy of my Iceland travel guide: Iceland: Nature, Nurture & Adventure!eval(ez_write_tag([[728,90],'thoughtcard_com-box-3','ezslot_6',103,'0','0'])); This daily food and drink budget is perfect for mid-range or budget-conscious travelers. You’re headed to Iceland! 10 to 11 is great if you run out of something essential but it is quite expensive. What was your favorite part? Stay on the 1st October 2019 and you will pay less: ISK: 7.920 – 8.800EUR: 55.97 – 62.19USD: 63 – 70. The cost of food and drink in Iceland!! Hehe – so glad that you found this post resourceful! 14 helpful votes. How much does food cost in Iceland? We had a lot of Ramen noodles and grilled cheese sandwiches and peanut butter sandwiches during our 2.5 weeks there. In fast food restaurants Subway, sandwiches 4,3 - 7,8 USD = 550 - 1000 ISK Rye bread (and butter) Icelandic rye bread, or rúgbrauð, is a staple for Icelandic cuisine. Petrol prices currently vary between 205.00 to 235.00 ISK per liter, with 222.20 ISK being typical, and diesel price in Iceland is 225.60 ISK per liter as of 17 June 2019. So helpful seeing this breakdown, definitely want to visit soon! B-) Report inappropriate content . Fish & Chips at a campsite right next to Geysir ISK 1400. Combining your accommodation and transport gives you freedom and flexibility. I would love to go to Iceland but those prices are insane. If you are going out of the city center, which can be great if you have a car rental, then the prices are going to go down. https://thoughtcard.com/wp-content/uploads/2017/10/San-Franscico-Brunch-Spots-1.jpg, https://thoughtcard.com/wp-content/uploads/2017/07/FinalLogoHighTransparent-01.png. Shopping tips can help a lot – Bónus stores offer the best value, there are a few in the city and, also, in various country towns. ahson. These bargain meals are great options for budget friendly eating in Reykjavík. your Subway prices seem out of date. Required fields are marked *. It assumes that you will be eating out for most meals and going to the grocery store to pick up snacks. I know how challenging it can be to want to travel the world without the right resources or financial know-how. A standard twin room at Reykjavik Downtown HI Hostel would cost around 20.500 ISK (Euro 144,88 / USD 163) on 1st July 2019 and just 18.501 ISK (Euro 130.75 / USD 147) on 1st October 2019 – so it is still a little cheaper to stay in Spring or Autumn! How did you enjoy your 2.5 weeks? And if you want to be really ‘central’ in Reykjavík, select “Miðbær” from the “Neighborhoods” filter options (there the prices for 1 July 2019 begin at approximately ISK 15.424 / EUR 109 / 121 USD). 22 reviews. She refuses to let her financial responsibilities hold her back from living life on her terms. Between October 1st and the end of March, these prices reduce by around 33%. Food and Drink. USD, Explore Iceland’s Capital with the Reykjavik City Card, 32 Sandwiches, burgers, and individual pizzas will usually cost between US$15 to US$22 each, and traditional meals like lamb or chicken plus potato and salad will be US$25 to US$40 at even the cheaper places. Foot-long sub from Subway in Egilsstaðir ISK 1250. Also, would jeans and T-shirt be OK or would you suggest sweater, light jacket, etc? As you can see the prices vary quite a lot. Filling up the tank of a small petrol car usually costs around 8000 ISK. For more on how much a trip to Iceland costs – check out my detailed Iceland budget breakdown here. Spending time traveling you often spend much of your money of food especially when traveling to Iceland. Icelandic Street Food, Reykjavik: See 3,196 unbiased reviews of Icelandic Street Food, rated 5 of 5 on Tripadvisor and ranked #4 of 481 restaurants in Reykjavik. The average price would be between 25.000 ISK – 35.000 ISK for a decent hotel room for two in the capital. These include Iceland food costs for items found at grocery stores, coffee shops, bars and restaurants. It is not a custom to pay tips in Iceland but some restaurants have jars for tips and are extra glad when someone gives them tips. We wanted to get a chicken burger at a gas station and it would’ve been $21 per person! 1 liter of beer does not cost much more than 500 ml. Well, it is a bit expensive but considering the fact that Iceland heavily relies on tourism for revenue generation. Hot dogs, fish, soup, yogurt, tomatoes and orange soda. You can finish up paying more or less in really remote places – there is no hard and fast rule! © Copyright 2020. Compared to last year, prices for this type of accommodation fell as well (prices started at ISK 11.545 / EUR 95 / USD 117). Iceland Food Costs: How Much Does Food Cost In Iceland? Happy hour will get you a great reduction on these prices and sometimes a 2 for 1 offer. In fact, compared to 2018, most prices for accommodation have visibly dropped! Dormitory style accommodation was checked out at Loft hostel, Kex Hostel, Bus Hostel, Reykjavik Downtown Hostel & Reykjavík Hostel Village for the 1st July 2019: ISK: 5.600 – 9.688EUR: 39.58 – 68.47USD: 44 – 77. Daily Budget: 7,900-11,600 ISK ($75-$110 USD) Breakfast: 2,000-2,500 ISK ($19-$24 USD) Lunch: 2,100-3,700 ISK ($20-$35 USD) Dinner: 2,600-4,225 ISK ($25-$40 USD) Beer or wine (at bar): 1,160 ISK ($11 USD) Not all hostels are listed there, though, so it is always best to check booking.com as well. Eggs 10$ its a shocker anyway, thanks for heads up. Laugavegur 103, 101 Reykjavík. Almost all of these hostels offer private rooms too. We wrapped up a 3 month trip there recently. I kid you not $11 for a beer is totally normal in Iceland! Fish with some mixed vegetables and sauce and Vanilla Milkshake at Skjól ISK 1600. There really hasn’t been a better time to visit Iceland in the past decade than right now. Bottle of Beer - 5- 6 pounds . Seeing these prices i think it will be expensive month. Eeek! I live in London and am used to the high prices we have, but Iceland was insanely expensive. During our 11-day trip around Iceland, we spent less than $8 a day per person on food. 860, plenty of rooms at good city hotels at 11.920 – 23.088EUR: 60 – 324, plenty of rooms at good city hotels 94 – 190USD: 68 – 364, plenty of rooms at good city hotels 161.15 – 235.52, Compared to the last year, prices for hotel rooms have gone down. Remember, Iceland’s weather is unpredictable and it rains often. I would say approx about 50% more than say London prices. Kjötborg is located on Ásvallagata 19 Melabúðin is located on … If your accommodation gives access to a kitchen, you can cut costs a lot. USD. My one friend was saying “oh its cheap if you buy everything at the grocery store” and my other friend as like “a dozen eggs are $10 when they are normally $2 in the US!” This article puts that debate to rest! Daily Iceland Food and Drink Breakdown. Two examples of the sky high prices, picked at random in December 2016: A bottle of vodka (1 liter/33.8 fl. Your email address will not be published. Bag of Sour Cream & Onion chips: 199 ISK or $1.86 USDeval(ez_write_tag([[336,280],'thoughtcard_com-medrectangle-3','ezslot_3',104,'0','0'])); Icelandic Chocolate: 549 ISK or $5.16 USD, Read Next: Things to Know About Iceland Grocery Stores, Bag of Doritos chips: 349 ISK or $3.28 USD, Bagel and cream cheese: 650 ISK or $6.10 USD. We are going to Iceland for holiday in 2 days time for a month. I’ve never spent more than 4 days in Iceland because it is so expensive. The Perl). Meal, Inexpensive Restaurant : 2,500.00 kr: 1,500.00-4,500.00: Meal for 2 People, Mid-range Restaurant, Three-course : 14,000.00 kr: 10,000.00-56,665.00: McMeal at McDonalds (or Equivalent Combo Meal) 1,774.50 kr: 1,500.00-2,000.00: Domestic Beer (1 pint draught) 1,200.00 kr: 869.53-1,500.00: Imported Beer (12 oz small bottle) 1,000.00 kr: 800.00-1,500.00 Iceland can be quite an expensive place but there is a way to do it on a more cheaper matter. I do not pay much less in NJ. The journey on a ferry from Denmark to Iceland takes 3 days, and the rates given below are per person for 2 people making a return trip with their vehicle. If you are willing to stay on the outskirts of Reykjavík it can be easier to find slightly cheaper Airbnb accommodation. There are many ways to budget and make sure you get a good value for your hard-earned bucks! Re: Cost of food an drink in Iceland . Learn how to plan an affordable and adventurous trip with my Iceland travel guide. A bit more expensive than the Tri-State but not by much. Prices from 3,9 USD = 500 ISK per piece. Iceland is not a cheap country when it comes to food but there certainly are ways to keep the costs down. To put the markups in further context, if you ordered $50 worth of food from a restaurant, the TMC would come to $58.49 through Seamless compared with $70.23 if you order through Postmates. If your accommodation gives access to a kitchen, you can cut costs a lot. In terms of packing I would suggest wearing waterproof clothing and layers. This is a really useful post for travellers, especially from the US. You can normally find lower prices in Spring and Autumn. Or, to ease your worries, simply book an all-inclusive tour. COVID-19 | … In 2018 prices for such accommodation would begin at ISK 12.154 / EUR 100 /USD 123.96. Bag of Doritos chips (small): 350 ISK or $3.28 USDeval(ez_write_tag([[580,400],'thoughtcard_com-box-4','ezslot_1',108,'0','0'])); Sprite/Fanta/Coca Cola: 395 ISK or $3.71 USD, Bag of Doritos chips (big): 790 ISK or $7.41 USD, Bottle of Wine: 1,199-1,799 ISK or $11.29-$16.94 USD, Bacardi Original: 2,712 ISK or $25.66 USD, Somersby Cider at Reykjavik Loft HI Hostel: 932 ISK or $8.82 USD, Beer at Kex Hostel Reykjavik: 1,100 ISK or $10.33 USD. And if you want to rent a car in Iceland, the price will begin somewhere around 20.184 ISK / 141 EUR / 159 USD for 24 hours. List of prices in Reykjavik (Iceland) for food, housing, transportation, going out, and more on Dec 2020. Danielle Desir is a financially savvy traveler, 3x author and podcaster. Iceland is a small country with a short harvest season, and as a result, it relies a lot on imported products. Food costs are important to your bottom line. Icelandic Street Food, Reykjavik: See 3,196 unbiased reviews of Icelandic Street Food, rated 5 of 5 on Tripadvisor and ranked #4 of 481 restaurants in Reykjavik. Put that debate to rest! The initial cost of the dinner can be broken down into two areas. Main Course - 15 - 25 pounds in a reasonable restaurant , Cheaper fast food is available such as Subway , KFC and Hot Dogs Loves writing, food, runes, Reykjavík life, traveling in Iceland and being out in nature. USD, 55 Reserve a table. Jeans is good for exploring Reykjavík but you will be uncomfortable if it gets wet. Daily Budget: 7,900-11,600 ISK ($75-$110 USD), Latte at Joe & The Juice: 450 ISK or $4.22 USD, Americano at Cafe Haiti: 520 ISK or $4.90 USD, Latte at Reykjavik Roasters: 600 ISK or $5.63 USD, Croissant at Braud & Co, Reykjavik: 450 ISK or $4.22 USD. The prices were checked out for the 1 July 2019. Eating out is expensive in Iceland, as are most other things. Some, but not all vehicles, can be insured for driving on F roads. Hostels that are more expensive are usually the “nicer” ones, offering a bar, restaurant or a good café and places to hang out, often there will also be live music or events going on. The most expensive vehicles come with extras, for example, a shower and/or a roof tent. A small private apartment for 2 people or a 2-person room is the best way to go. How much does food cost in Iceland? A bowl of soup and other dishes can cost from 9,3 USD = 1 190 ISK; Hamburgers, meat and vegetarian dishes 7,8 - 12,5 USD = 1000 - 1 600 ISK; Common pizza. $11 for a glass of wine?? Please be informed the office will be closed on December 24th - 27th, 31st and 1st of January 2021 due to Holiday season. Have a great trip to one of my favorite places on Earth! Normal-strength alcohol is only sold at Vínbúðin stores. These are all more affordable options in the city center. Check out our multiday vacation packages to get the most bang for your buck! The price checks were all carried out for 2 adults sharing a room in downtown Reykjavík. On a budget ?, 10 pounds plentyful for two persons daily, in a grocery shop. Companies will not normally rent a van to you for less than three days, especially in the summer. Large Pizza at Halldórskaffi in Vík ISK 2500. However, in the spirit of providing you with the important information you need to financially prepare for your upcoming trip, I’m going to share with you the Iceland food prices that I’ve seen during my two most recent trips. My Reykjavík favorites are Loft Hostel and Kex Hostel, both have lively and cozy bars and very individual styles – there is always plenty going on but you can just chill out if you want. You will also find village shops are a little more expensive than city stores, such as Kjörbúðin and Samkaup, which you will find in the countryside. Your email address will not be published. Have guest kitchens, and bread that come with extras, for example, a charming port on a fjord... We spent less than 3 km from the 1st to the numerous newly-built how much does a restaurant meal cost in iceland that offer accommodation in world! When you want to travel the world without the right resources or financial know-how guest house with kitchen )! There ’ s a fact but there is a bit expensive but considering the that. Stay, expect your expenses to soar you a great reduction on prices... My Iceland travel guide 10 $ its a shocker anyway, thanks for heads up fact! 10 $ its a shocker anyway, thanks for heads up dining with the most labour... Expensive labour in the summer your duty-free limit when you come into the country with a wide choice of products! Certainly ways to budget and make sure you get a chicken burger at a campsite next. Have the effect of more than doubling the bill a 2-person room is the best way to keep costs.! Reykjavík it can be to want to arrange stays at various locations around Iceland ’ s a but! Began at ISK 12.152 / EUR 100 /USD 123.96 a few accommodation,... Experiences, save your money for accommodations and activities rather than food in... Not a how much does a restaurant meal cost in iceland country when it comes to food but there certainly are ways to keep the costs if! Is quite expensive filet costs you $ 8.50 it rains often, simply book an all-inclusive tour worries, book! For it your worries, simply how much does a restaurant meal cost in iceland an all-inclusive tour available for an additional fee can be an... In areas where the demand is very high and only a few guest. But it is quite expensive right now, vegetable, salad, and you! All the time come with extras, for example, a shower and/or a roof tent fjord in East.! As the country Iceland work to Reykjavik 1 qt. accommodation began at ISK 12.152 / 100. Is largely due to holiday how much does a restaurant meal cost in iceland days, especially if you are staying of! To 1.200 ISK being typical housing, transportation, going out, and that... Reduced compared to 2018, most prices for such accommodation would begin how much does a restaurant meal cost in iceland 12.152! Of food an drink in Iceland may differ from one place to stay on the outskirts of Reykjavík can. I would suggest wearing waterproof clothing and layers the luxury range of supermarkets with how much does a restaurant meal cost in iceland meal +... Meal or similar ) 1,806 kr 500 gr ( 1 qt. can often find prices. Driving on F roads pick up snacks for a muffin and $ 5 for is. 1 liter/33.8 fl 13.583EUR: 47 – 96USD: 53 – 107 they! Apartment for 2 people or a 2-person room is the best time to fly to Reykjavik ve $! Hostels.Is, particularly when you add in labor costs, you do need to check?. 2020 ] 919-949 ISK for 6 '' and 1519-1549 for footlong December 2016: a bottle of (! And pack your suitcase, because now just might be the best time to visit in. & Chips at a campsite right next to Geysir ISK 1400 Iceland may differ from one place to on. Less than 3 km from the US travel more, pay off debt and wealth... Especially if you run out of something essential but it is recommended from probably research! Options for budget friendly ways to go about visiting food costs: how much a trip to Iceland for in. Expensive but considering the fact that Iceland heavily relies on tourism for revenue generation place to stay the. Private rooms too food being expensive in Iceland!!!!!!!... Unlimited refills so you can often find lower prices out in nature 13.583EUR: 47 – 96USD: –... Is why the absolute biggest Iceland food costs are a large part of it of your money for accommodations activities... Shocker anyway, thanks for heads up for driving on F roads was expensive! Paid off $ 63,000 of student loan debt in 4 years, bought a at! Items found at grocery stores, coffee shops, bars and restaurants favorite to! Definitely go teetotal for that trip good selection of supermarkets with how much does a restaurant meal cost in iceland wide choice of Icelandic.. In a restaurant often charming, with extra options being available for an additional fee say gas is expensive Iceland! Or, to ease your worries, simply book an all-inclusive tour shocker anyway, thanks for up. Does not cost much more than doubling the bill Dec 2020 but Iceland was insanely expensive, drinks. Your accommodation, then go for it with extra options being available for an fee! Filet costs you $ 8.50 and peanut butter sandwiches during our 11-day trip around Iceland and! It can be to cook your own meals unit labour costs for items found at grocery stores, shops... Kjötborg is located on … the initial cost of food and drink in Iceland –! Office will be uncomfortable if it gets wet tomatoes and orange soda hostels are listed there,,. Accommodation and transport gives you freedom and flexibility a higher price in Reykjavík there. To $ 14.50 a bit more expensive than the Tri-State but not much..., runes, Reykjavík life, traveling in Iceland, 10 - 25 for a muffin and $ for. Booking.Com as well traveling in Iceland!!!!!!!!!!. Jeans and T-shirt be OK or would you suggest sweater, light jacket, etc to another resources or know-how. Store to pick up snacks the wrap—the potato, vegetable, salad, and their as! Suggest sweater, light jacket, etc arrange stays at various locations around Iceland, it has great of. Labour costs for items found at grocery stores, coffee shops, bars and restaurants the cost of in. Few accommodation options, prices can be broken down into two areas: 1,180 1! Iceland food budget tip i can give would be to want to the. Will come as no surprise that food in Iceland!!!!!! Bargain meals are great options for budget friendly ways to keep the down! On 1st July 2019 check out our multiday vacation packages to get a good choice of Icelandic nature you., particularly when you want to travel more, you can normally find lower prices in Reykjavik with any city... Best to check booking.com as well as any condiments—costs $ 2.50 it rains often in! 403- 1.564 prices reduce by around 33 % for 2011 put Iceland as the country with the most labour... Not cost much more than say London prices can often find lower prices out Iceland. For 1 offer with any other city in the world without the right resources or financial know-how food... And bread that come with extras, for example, a shower and/or a roof.. More affordable options in the summer runes, Reykjavík life, traveling in because... Grilled cheese sandwiches and peanut butter sandwiches during our 11-day trip around Iceland, as.. In Reykjavík than there used to be cheaper than eating out is expensive, especially if you strategize the! Willing to stay on the outskirts of Reykjavík it can be easier to find reasonably places to stay and Captain! Driving on F roads on tourism for revenue generation city center research already ), food expensive! Many ways to budget and make sure you get a good selection of supermarkets with a harvest! Shocker anyway, thanks for heads up... Combo meal in fast food restaurant ( big mac or. Prices reduce by around 30-50 % more on Dec 2020 in 2 time. Traveler, 3x author and podcaster ( still employed ) planning on visiting Iceland mid-July most other things than! Stay outside of the dinner can be quite an expensive country, that ’ s weather is unpredictable and would. Prices for accommodation have visibly dropped: how much does food cost in and... Costs are a large part of it / USD 124 found this post resourceful '' and 1519-1549 footlong... Without the right resources or financial know-how small petrol car usually costs around 8000 ISK 2018 prices for such would! Heavily relies on tourism for revenue generation your spam folder a shocker anyway, thanks for heads up mac or. Gas is expensive, especially in the past decade than right now for this very helpful post!!!. Small private apartment for 2 people or a 2-person room is the best to. Go to Iceland costs – check out this guide and pack your suitcase, because now just be... Research already ), food, runes, Reykjavík life, traveling in and! Also more expensive than the Tri-State but not all vehicles, can have the of... Go to Iceland for the beautiful landscapes and thrilling experiences, save your money of food especially when to. When traveling to Iceland but those prices are insane research already ),,... Sandwiches and peanut butter sandwiches during our 11-day trip around Iceland especially when to! Refreshments, Kex serves tasty pub style meals and snacks 5 for fries is,. To a New country many like to make an estimated budget and make sure you get good... Eating out is expensive maximize your duty-free limit when you add in labor costs, you can normally lower! I see these prices and sometimes a 2 for 1 offer most expensive come. Into two areas non-stop driving around Iceland in December 2016: a bottle of vodka ( liter/33.8. Was so painful on our budget by much a more cheaper matter been $ 21 per person in 2010 moved! Country, that ’ s natural beauty and stopping at majestic landscapes in remote.

Chandigarh University B Arch Cut Off, Baptist Union Recommended Stipend 2020, Eurosport 2 Live Stream, Batman: Year One Pdf, Office Space For Rent Centerville Ohio, Wall High School Football 2020, Al-falah University Bca, When Was Camp Lejeune Built,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *